LAZER EPİLASYON NEDİR?

LAZER EPİLASYON NEDİR?
Çok uzun yıllardır kadınlar ve erkekler için estetik açıdan rahatsız edici olan vücuttaki kıllardan kurtulmak önemli bir sorun haline gelmiştir.
Geçmişten bu zamana kadar kullanılan yöntemler (cımbız, ağda, tıraş etmek, kimyasal tüy dökücüler) geçici çözüm sunmuştur.
Bunlarla birlikte 90 lı yıllarda teknolojinin gelişmesiyle lazer epilasyon cihazı sayesinde olumlu sonuçlar elde edilmiş ve hala günümüzde ilk sırada tercih edilen yöntemdir.
Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından emilerek ısıya dönüşmesini sağlamak, daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. Bu sayede anajen evrede olan tüylerin köklerinin lazer ışığı aracılığı ile kontrollü şekilde tahribata uğratılarak tüy üretimini sonlandırmayı amaçlamaktadır.

KİMLER YAPTIRABİLİR?
Lazer epilasyon işlemi sadece estetik değil sağlık açısından da kurtulmak istenilen bir durumdur.
Kıl kökü iltihaplanması, batıklar ve kıl dönmesi için de uygulanan sağlıklı, konforlu ve kalıcı bir yöntemdir. Kadınlar, ilk regl döneminin hemen ardından, erkekler ise ergenlik döneminin tamamlanmasıyla lazer epilasyon yaptırmaya başlayabilirler.
Kadınlarda, menopoz dönemine girmiş olmak epilasyon için herhangi bir engel teşkil etmez.

HANGİ DURUMLARDA YAPILMAZ?
Hamilelik ve emzirme döneminde yapılmamalıdır.
Cilt incelten ilaçları kullananlar, kalp pili olanlar, kanser tedavisi görenler lazer epilasyon için uygun değildir.
Vücudunda sedef ve egzama gibi cilt hastalığı olan ve açık yara olan bölgelere uygulama yapılmamalıdır.
Dövmesi olan kişiler için, dövmenin üstü 2cm geçecek şekilde kapatılıp işlem yapılabilir. Dövme üstüne işlem yapılmamalıdır.
Çok hassas cilt yapısına sahip kişilerde küçük bir bölgede deneme yapılır ve buna göre işleme devam edilip edilmeyeceğine karar verilir.

İŞLEM ÖNCESİ VE SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Herhangi bir sağlık probleminiz var ise ve sürekli ya da kısa süreli kullandığınız ilaçları uzmanla mutlaka paylaşınız, bu sayede sizi doğru şekilde yönlendirecektir.
Güneşlendiyseniz ya da solaryuma girdiyseniz uzmanınıza belirtiniz.
Çünkü her cihaz ile bronz tene işlem yapılmamaktadır.
Seansların, regl döneminden 3 gün ve regi bitiminden 3 gün sonraki dönem içinde yapılması uygundur.
İlk seanslar, yüz için 15 günde bir , vücut bölgeleri için 30 gün iken; sonraki seanslar için kıl çıkış hızına bağlı olarak kişiden kişiye değişmektedir. (Uzmanınızdan bu konuda destek alabilirsiniz)
Seans sonrasında uygulama yapılan bölgeler için, 6 saat sıcak su temasından kaçınılmalıdır.
Lazer epilasyon yüksek ısı enerjisi ile kıl köküne müdahale eden bir yöntem olduğundan dolayı, ciltte kızarma, kabarma ve cilt yüzeyindeki tepkimeler beklenen normal sonuçlardır.
Kısa sürede geçmesi beklenir. İşlem sonrası, ciltte kuruma oluşmaması için krem kullanmanız önerilir, özellikle hassas ciltlerde ve yüz bölgesinde kullanılması gereklidir. Ayrıca yüz bölgesi için güneş kremi kullanılmalıdır.
Ciltte kaşıntı, pullanma ve döküntü oluşmaması için nemlendirici kullanmak ihmal edilmemelidir.
Lazer cildi kurutan bir uygulamadır. Yoğun nemlendiricilerle cildi bol
bol nemlendirmek bu nedenle çok önemlidir. Uygulama sonrası 1 hafta kese, peeling gibi işlemler yapılmamalıdır.
Uygulamadan 1 hafta sonra kese ve peelingi 3-4 gün aralıklarla yapmanız, kökte kalan kılların daha çabuk dökülmesini sağlayacaktır.
Sonraki seansa başlamadan 4-5 gün önce kese ve peelling işlemine son vermeniz gerekir. Tedavi süresince kökten alma (ağda, epilatör, ip ve cımbız gibi uygulamalar) yapılmamalı, tüy dökücü krem kullanılmamalıdır.
Uygulama süreci bitene kadar bronzlaşma olmamalıdır. Bronzlaşma gerçekleşmişse 1-2 ay kese ve peeling ile cilt rengi açıldıktan sonra, lazer epilasyona devam edilmelidir.
Seanslardan önce, kullanılan cihaza göre kısaltma işlemi yapılmalıdır. Uzmanınızdan destek alabilirsiniz.
Seanslar arasında, uzun süre geçmesi durumunda sürekli jiletleme işlemi yapmak doğru değildir. Rahatsızlık duymanız durumunda kısaltıcı cihazlar kullanılabilir. Randevularınıza düzenli gitmeniz, lazer epilasyondan maksimum sonunu almanızda en önemli etkenlerden biridir.

LAZER EPİLASYON SONRASI VÜCUTTAKİ KILLARDAN TAMAMEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR?
Lazer epilasyon yapıldıktan sonra %100 sonuç elde edilmemektedir.
Ancak, ilk seans itibariyle kıllarda gözle görülür şekilde azalma ve incelme gerçekleşmektedir ve %90 e kadar sonuç alan kişiler de olmaktadır.
Kalan tüyler için, yılda bir ya da iki kez koruma seansı almakta fayda vardır. Yaza ve kışa girerken birer seans alınması önerilir.

2021-08-05T09:28:17+00:00

Leave A Comment

Taksim Masaj | şişli güzellik salonu | Bakırköy Masaj | Taksim Spa Nişantaşı cilt bakımı cilt bakımı | lazer epilasyon | şişli güzellik merkezi |